Η Νέκυια είναι ένα από τα λαμπρά επιτεύγματα της γερμανικής φιλολογίας του 19ου αιώνα. Με βάση διεξοδική διερεύνηση της ελληνικής και λατινικής γραμματείας, από τα ομηρικά έπη έως τα πονήματα της ύστερης αρχαιότητας, ο Άλμπρεχτ Ντίτεριχ διατύπωσε την άποψη ότι η πρώιμη χριστιανική εσχατολογία δεν βασιζόταν στην ιουδαϊκή παράδοση αλλά σε ορφικές και πυθαγόρειες δοξασίες. Ως οδηγό του αξιοποίησε την Αποκάλυψη του Πέτρου, που μόλις είχε βρεθεί στην Άνω Αίγυπτο. Το σύγγραμμα αυτό, χαμένο ήδη από το τέλος του Βυζαντίου, ήταν δημοφιλές στον κόσμο των πρώτων Χριστιανών, ασκώντας μεγάλη επίδραση στις χριστιανικής αντιλήψεις για τον παράδεισο και την κόλαση. Μολονότι δεν περιελήφθη στον κανόνα της καινής Διαθήκης, διαβαζόταν ως θεόπνευστο για αιώνες και ενέπνευσε τους βυζαντινούς αγιογράφους και υμνογράφους. Οι ισχυρισμοί του Ντίτεριχ για τις καταβολές της χριστιανικής εσχατολογίας προκάλεσαν από την πρώτη στιγμή έντονες συζητήσεις και αντιδράσεις, αλλά oρισμένα πρόσφατα ευρήματα τον επιβεβαιώνουν με έναν τρόπο που ούτε ο ίδιος θα μπορούσε να προβλέψει.
![You are currently viewing Άλμπερτ Ντίτεριχ: Νέκυια – Συμβολή στη ερμηνεία της “Αποκάλυψης” του Πέτρου. Επιμέλεια: Δημήτρης Κυρτάτας. Μετάφραση: Μαίρη Ευσταθίου. Σελίδες: 333. Εκδ. Gutenberg](https://www.periou.gr/wp-content/uploads/2024/05/DIETERICH_COVER_NEKYIA-600x847-1.jpg)
Άλμπερτ Ντίτεριχ: Νέκυια – Συμβολή στη ερμηνεία της “Αποκάλυψης” του Πέτρου. Επιμέλεια: Δημήτρης Κυρτάτας. Μετάφραση: Μαίρη Ευσταθίου. Σελίδες: 333. Εκδ. Gutenberg
- Post author:Παυλίνα Παμπούδη
- Post published:11 Μαΐου 2024
- Post category:Βιβλία που εντοπίσαμε / ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ
Παυλίνα Παμπούδη
Η Παυλίνα Παμπούδη σπούδασε στη Φιλοσοφική Σχολή του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου (Ιστορία – Αρχαιολογία) και παρακολούθησε μαθήματα Μαθηματικών στη Φυσικομαθηματική Σχολή και ζωγραφικής στην Σχολή Καλών Τεχνών στην Αθήνα και στο κολέγιο Byahm Show School of Arts του Λονδίνου.
Έχει εκδώσει μέχρι στιγμής 15 ποιητικές συλλογές, 3 βιβλία πεζογραφίας, περισσότερα από 40 βιβλία δήθεν για παιδιά και 31 μεταφράσεις λογοτεχνικών έργων. Επίσης, έχει κάνει 3 ατομικές εκθέσεις ζωγραφικής, και έχει γράψει σενάρια για το ραδιόφωνο και την τηλεόραση, καθώς και πολλά τραγούδια.
You Might Also Like
![Λένη Ζάχαρη: Συνομιλώντας με την ποιήτρια Χρύσα Κοντογεωργοπούλου](https://www.periou.gr/wp-content/uploads/2022/08/xrisa-kontogeorgopoulou-1-320x160.jpg)
Λένη Ζάχαρη: Συνομιλώντας με την ποιήτρια Χρύσα Κοντογεωργοπούλου
![Φραντς Βέρφελ: Μια αχνογάλαζη γυναικεία γραφή. Μετάφραση: Βασίλη Πατέρα, επίμετρο Πελαγίας Τσινάρη. Εκδόσεις Ροές](https://www.periou.gr/wp-content/uploads/2021/12/exfl_Roes_Werfel_AxnogalaziGrafi_AS-320x160.jpg)
Φραντς Βέρφελ: Μια αχνογάλαζη γυναικεία γραφή. Μετάφραση: Βασίλη Πατέρα, επίμετρο Πελαγίας Τσινάρη. Εκδόσεις Ροές
![Αριστούλα Δάλλη: Μαρία Λάτσαρη,« Εμείς η Αντιγόνη», εκδόσεις ΝΕΦΕΛΗ, 2023.](https://www.periou.gr/wp-content/uploads/2023/12/λατσαρη-320x160.jpg)
Αριστούλα Δάλλη: Μαρία Λάτσαρη,« Εμείς η Αντιγόνη», εκδόσεις ΝΕΦΕΛΗ, 2023.
![Αναστάσιος Στέφος: Αλεξάνδρα Ροζοκόκη, Σενέκα Agamemnon, Εκδ. Κοράλλι,](https://www.periou.gr/wp-content/uploads/2024/02/ΣΕΝΕΚΑ-AGAMEMNON-ΕΞΩΦΥΛΛΟ-320x160.jpg)